در خدمت و خیانت

 

این روزها چشم و گوش ایرانیان به ‫‏ژنو بود،به اورانیوم و درصد غنی سازی! توافق خوب یا بد بود مهم نیست، مهم خوشحال بودن مردم ‫‏ایران است که به دنیا می ارزد.

اما بد نیست از این فرصت استفاده کنیم و یادی کنیم از یکی از مردانی که سالها پیش برای سربلندی ایران تلاش میکردند ...

سالها پیش وزیر امورخارجه ای داشتیم مثل همین جناب ‫‏ظریف، به نام عباسعلی ‫‏خلعتبری،ایشان دکترای حقوق بین الملل از دانشگاه پاریس بودند و سال1321 استخدام وزارت امورخارجه ایران شدند و پله پله طی ‫‏30سال پیشرفت کردند.

ایشان، کارمند اداره تشریفات وزارت خارجه(1321)،کارمند اداره سیاسی(1322)، دبیر دوم سفارت ایران در سوئیس(۱۳۲۳)، دبیر اول سفارت ایران در لهستان(۱۳۲۶)،رایزن سفارت ایران در فرانسه(۱۳۳۱)، سفیر ایران در ورشو (۱۳۳۸)،دبیرکل سازمان پیمان مرکزی سنتو در آنکارا(1340)، معاونت وزارت امور خارجه(1347)،قائم مقام وزارت امور خارجه(1349) و سرانجام وزیر امور خارجه ایران(1351تا1357).

پس از سقوط دولت آموزگار بیکار شد ولی کشور در آشوبش را ترک نکرد.

انقلاب شد،در ایران ماند،به خانه اش ریختند،دستگیرش کردند،متهمش کردند،جرمش ‫‏امضای قرار داد 1975 الجزایر(حدود مرزی ایران و عراق را در اروندرود بر پایه خط تالوگ مشخص میکرد و یکی از ‫‏ارزشمندترین قراردادهای تاریخ معاصر ایران است) و قرارداد احداث نیروگاه اتمی ‫‏بوشهر اعلام شد.

استدلال این بود،ایران با داشتن منابع نفت و گاز نیازی به نیروگاه اتمی ندارد و این عمل مصداق تضییع بیت المال بوده است.سرانجام در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۵۸ دادگاه انقلاب به ریاست صادق ‫‏خلخالی برپا شد،خلعتبری مفسد العرض شناخته شد و در همان روز به همراه 11 نفر از مقامات سابق در زندان قصر توسط صادق خلخالی اعدام شد

پس از اعدام با خانواده وی بدرفتاری ها شد هرچه خلعتبری، همسر و فرزندانش داشتند ‫‏مصادره شد، همسرش سالها بازحمت فراوان در ‫‏تهران زندگی را میگذرانید تا بالاخره توانست اثبات کند که بخشی از اموال مصادره شده ارثی بوده است و به همین دلیل یک خانه ی کوچک به او دادند.

گذشت و گذشت ، عباسعلی خلعتبری زیر خروارها ‫‏خاک پوسید ...

‫‏جنگ شد،رسیدیم به ‫‏قرارداد598 با عراق،یکی از درخواست های دولت ایران عمل به مفاد قرارداد 1975 بود اما خلعتبری ‫‏خائن بود!!

‫‏انرژی اتمی شد حق مسلم ما،قراردادها امضا کردیم ولی بازهم خلعتبری داستان ما خائن بود

​.​

 

/ 0 نظر / 17 بازدید